top of page

artykuÅ‚ z pisma
Głos dla Życia - magazyn służby życiu i rodzinie

nr. 5 (184) wrzesień/październik 2017r.

"Najważniejsze powołanie mężczyzny"

Damian Dekowski

​

​

​

Powołanie człowieka

 

Truizmem jest stwierdzenie, że na pytanie: „co jest dla ciebie absolutnie najważniejsze w Å¼yciu?”, wiÄ™kszość ludzi wskaże na swojÄ… rodzinÄ™: rodziców, rodzeÅ„stwo, małżonka – a być może przede wszystkim – na swoje dzieci. Jako chrzeÅ›cijanie wierzymy, że powoÅ‚aniem każdego jest życie we wspólnocie – w relacji z Bogiem oraz w relacji z innymi ludźmi, w tym w szczególnoÅ›ci w tej najbardziej intymnej relacji z małżonkiem, której naturalnym celem jest również przekazywanie życia (wypeÅ‚niajÄ…ce zawarte w KsiÄ™dze Rodzaju polecenie „zaludniania ziemi”). Taka jest ogólna wola Boża dla praktycznie wszystkich ludzi (za wyjÄ…tkiem nielicznych - pozostajÄ…cych w bezżennoÅ›ci dla królestwa Bożego), o czym przypomniaÅ‚ nam Jezus w Ewangelii Mateusza, w rozdziale 19, bardzo realistycznie dodajÄ…c, że w upadÅ‚ym Å›wiecie niektórzy z nas sÄ… niezdolni do życia w tej najbliższej ludzkiej relacji – z wÅ‚asnej winy lub z winy innych ludzi. (OsobnÄ… kwestiÄ…, której nie bÄ™dziemy teraz rozważać jest problem osób zdolnych i dojrzaÅ‚ych do małżeÅ„stwa, jednak pozostajÄ…cych w bezżennoÅ›ci wbrew swej woli, z braku potencjalnego partnera.) Można zatem powiedzieć, że nie liczÄ…c relacji z Bogiem, to wÅ‚aÅ›nie ojcostwo i macierzyÅ„stwo jest naszym najważniejszym ludzkim powoÅ‚aniem (choć niektórzy mogÄ… realizować je w sposób inny niż biologiczne rodzicielstwo).

 

WspóÅ‚czesna wiedza potwierdza również fakt, iż instynkt przekazywania życia oraz troski o potomstwo jest chyba najsilniejszym instynktem czÅ‚owieka, niejednokrotnie silniejszym od instynktu chronienia swojego wÅ‚asnego życia. W tym Å›wietle zrozumiaÅ‚e staje siÄ™, że wynikÅ‚e z naszej upadÅ‚ej ludzkiej natury bÅ‚Ä™dy i porażki w dziedzinie intymnych relacji mÄ™sko damskich oraz w dziedzinie rodzicielstwa sÄ… w stanie tak bardzo skomplikować nasze życie i stać siÄ™ przyczynÄ… tak ogromnego, być może najwiÄ™kszego w życiu, cierpienia.

​

 

Reakcja Jezusa

 

Gdy zatem widzimy wokóÅ‚ siebie ludzi popeÅ‚niajÄ…cych bÅ‚Ä™dy i odnoszÄ…cych porażki w tych wÅ‚aÅ›nie, najważniejszych dziedzinach życia pamiÄ™tajmy, że ludzie Ci cierpiÄ…. A ich cierpienie jest nieuchronne, choć czasem może być nieco odÅ‚ożone w czasie. PamiÄ™tajmy też o tym jakÄ… postawÄ™ wobec tych osób ganiÅ‚, a jakÄ… modelowaÅ‚ sam Jezus Chrystus. NaszÄ… inspiracjÄ…, wzorem i mottem niech bÄ™dÄ… dwa stwierdzenia jakie padÅ‚y z ust Jezusa gdy przyprowadzono do niego kobietÄ™ przyÅ‚apanÄ… na cudzoÅ‚óstwie: „Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieÅ„!” oraz „I Ja ciebie nie potÄ™piam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!”

​

 

Komentarz Jana Pawła II

 

Przyjrzyjmy się bliżej tej perykopie. Posłużmy się w tym celu komentarzem papieża Jana Pawła II:

 

„Jezus zdaje siÄ™ mówić oskarżycielom: czyż ta kobieta wraz ze swoim grzechem nie jest równoczeÅ›nie i przede wszystkim potwierdzeniem waszych przestÄ™pstw, waszej „mÄ™skiej” niesprawiedliwoÅ›ci, waszych nadużyć? (…) Kobieta jest pozostawiona samotnie pod prÄ™gierzem opinii ze „swoim grzechem”, podczas gdy za tym „jej” grzechem kryje siÄ™ mężczyzna jako grzesznik, winny „grzechu cudzego”, co wiÄ™cej, jako zaÅ„ odpowiedzialny. Jednakże jego grzech uchodzi uwagi, zostaje zamilczany: zdaje siÄ™ nie ponosić odpowiedzialnoÅ›ci za „grzech cudzy”! Czasem staje siÄ™ on wrÄ™cz oskarżycielem, jak w wypadku opisanym, niepomny swego wÅ‚asnego grzechu. Ileż razy w sposób podobny kobieta pÅ‚aci za swój grzech (może nawet i ona winna jest niekiedy grzechu mężczyzny jako „grzechu cudzego”) — pÅ‚aci jednak ona sama i pÅ‚aci samotnie! Ileż razy zostaje samotna ze swoim macierzyÅ„stwem, gdy mężczyzna, ojciec dziecka, nie chce przyjąć odpowiedzialnoÅ›ci? A obok tylu „samotnych matek” w naszych spoÅ‚eczeÅ„stwach trzeba jeszcze wziąć pod uwagÄ™ te wszystkie, które — jakże czÄ™sto pod wielorakim naciskiem, również i ze strony winnego mężczyzny — „uwalniajÄ… siÄ™” od dziecka przed urodzeniem. „UwalniajÄ… siÄ™”, ale za jakÄ… cenÄ™? WspóÅ‚czesna opinia publiczna usiÅ‚uje na różne sposoby „unieważnić” zÅ‚o tego grzechu, jednakże normalnie ludzkie sumienie kobiety nie może zapomnieć, że odebraÅ‚a życie wÅ‚asnemu dziecku, ponieważ nie potrafi ona zniweczyć gotowoÅ›ci do przyjÄ™cia życia, wpisanej w jej ethos od „poczÄ…tku”.”

 

(LIST APOSTOLSKI MULIERIS DIGNITATEM – punkt 14)

 

Warto podkreÅ›lić, że Jan PaweÅ‚ II wyraźnie zwraca naszÄ… uwagÄ™ na sytuacjÄ™ zarówno samotnych matek jak i kobiet, które w obliczu kryzysu zdecydowaÅ‚y siÄ™ na aborcjÄ™. Jego komentarz wyraźnie kieruje też naszÄ… uwagÄ™ na wspóÅ‚odpowiedzialność obojga rodziców. Szczególnie podkreÅ›lona zostaje rola mężczyzny – ojca. W szczególnoÅ›ci w sytuacji krytycznej, jakÄ… czÄ™sto bywa poczÄ™cie siÄ™ nowego życia odpowiedzialność mężczyzny staje siÄ™ kluczowa. Natomiast wycofanie tej ochrony i wsparcia ze strony mężczyzny jest dziaÅ‚aniem przeciwnym do jego najważniejszego naturalnego instynktu a tym samym przeciwnym jego powoÅ‚aniu:

 

"W każdym bowiem wypadku, w którym mężczyzna jest odpowiedzialny za to, co uwÅ‚acza osobowej godnoÅ›ci kobiety i jej powoÅ‚ania, postÄ™puje on wbrew swojej wÅ‚asnej godnoÅ›ci i wÅ‚asnemu powoÅ‚aniu."

 

(LIST APOSTOLSKI MULIERIS DIGNITATEM – punkt 10)

 

A powołanie to w innym dokumencie Jan Paweł II definiuje tak:

 

 „WewnÄ…trz komunii-wspólnoty małżeÅ„skiej i rodzinnej mężczyzna jest powoÅ‚any, aby żyÅ‚ w Å›wiadomoÅ›ci swego daru oraz roli męża i ojca.(...)Mężczyzna, ukazujÄ…c i przeżywajÄ…c na ziemi ojcostwo samego Boga, powoÅ‚any jest do zabezpieczenia równego rozwoju wszystkim czÅ‚onkom rodziny. SpeÅ‚ni to zadanie przez wielkodusznÄ… odpowiedzialność za życie poczÄ™te pod sercem matki, przez troskliwe peÅ‚nienie obowiÄ…zku wychowania, dzielonego ze wspóÅ‚małżonkÄ…, przez pracÄ™, która nigdy nie rozbija rodziny, ale utwierdza jÄ… w spójni i staÅ‚oÅ›ci, przez dawanie Å›wiadectwa dojrzaÅ‚ego życia chrzeÅ›cijaÅ„skiego, które skutecznie wprowadza dzieci w żywe doÅ›wiadczenie Chrystusa i KoÅ›cioÅ‚a.”

 

(ADHORTACJA FAMILIARIS CONSORTIO - Rzym, 22.11.1981)

 

Gdy jednak mężczyzna nie realizuje celu do którego Bóg go wzywa wtedy on sam również ponosi konsekwencje swego postÄ™powania. Gdy wycofuje siÄ™ ze swojego fundamentalnego powoÅ‚ania, to, choć efekty jego postÄ™powania nie muszÄ… od razu siÄ™ w nim ujawnić, ostatecznie zacznie doÅ›wiadczać destrukcyjnych tego skutków. Poczucie (w peÅ‚ni lub tylko częściowo uÅ›wiadomione) że jest kimÅ›, kto zdradziÅ‚ swojÄ… mÄ™skość i zawiódÅ‚ w swym powoÅ‚aniu, zaprzeczyÅ‚ swej wÅ‚asnej istocie, nie pozostaje bez wpÅ‚ywu na jego życie. Podczas konferencji (w sejmie RP, 25 kwietnia 2017r.) poÅ›wiÄ™conej sÅ‚użbie uzdrowienia poaborcyjnego „Powrót i odnowa” w ramach sesji pytaÅ„ i odpowiedzi, jeden z mężczyzn opowiedziaÅ‚ o swoim wieloletnim alkoholizmie w kontekÅ›cie skutków aborcji. Zapewne w naszym kraju nie jest to odosobniony przypadek.

​

 

Książka którÄ… każdy powinien przeczytać

 

Ten wÅ‚aÅ›nie mÄ™ski aspekt problemu aborcji tak bardzo zaskoczyÅ‚ mnie w trakcie pracy na tÅ‚umaczeniem książki Jonathana Jeffesa Co dzieje siÄ™ po aborcji? W zasadzie każdy rozdziaÅ‚ tej książki jest niezwykle cenny, ważny i odkrywczy. Teraz jednak chciaÅ‚bym zwrócić uwagÄ™ w szczególnoÅ›ci na rozdziaÅ‚: „Mężczyźni a aborcja”. MyÅ›lÄ™ że sposób w jaki autor przedstawia temat jest niezwykle inspirujÄ…cy i choć mowa jest o doÅ›wiadczeniach dramatycznych, to jednak wnioski jakie pÅ‚ynÄ… z tego tekstu mogÄ… być ostatecznie dla mężczyzn budujÄ…ce, podnoszÄ…ce i przywracajÄ…ce im poczucie swojego powoÅ‚ania. Co wiÄ™cej, po zakoÅ„czeniu pracy na tÅ‚umaczeniem tej książki nabraÅ‚em przekonania, że wiedza w niej zawarta powinna być elementarzem dorosÅ‚ego czÅ‚owieka. Uważam wrÄ™cz, że nie powinno siÄ™ dostawać matury bez jej przeczytania, a każdy mÅ‚ody chÅ‚opak powinien na pamięć znać (i gÅ‚Ä™boko rozumieć) wzorcowÄ… odpowiedź jakÄ… mężczyzna powinien udzielić kobiecie, gdy ta przyjdzie do niego mówiÄ…c: „Jestem w ciąży”. (Odpowiedź ta, jak również caÅ‚a dynamika procesu decyzyjnego miÄ™dzy mężczyznÄ… a kobietÄ… opisana zostaÅ‚a w rozdziale "Mężczyżni a aborcja" książki Jonathana Jeffesa.) MyÅ›lÄ™, że nasze spoÅ‚eczeÅ„stwo miaÅ‚oby siÄ™ o niebo lepiej, gdyby wszyscy wkraczali w życie w ten sposób do niego przygotowani.

​

 

Nastoletnie dzieci wchodzą w dorosłość

 

A co w sytuacji gdy to nasze nastoletnie dzieci dorastajÄ… i zaczynajÄ… uczyć siÄ™ wolnoÅ›ci i odpowiedzialnoÅ›ci? Jak pomóc im przejść tÄ™ transformacjÄ™? O tym szerzej mówi Jonatan Jeffes w broszurze „Nieplanowana ciąża – Jak rozmawiać z nastolatkami?” Przede wszystkim zachÄ™ca małżonków do przedyskutowania miedzy sobÄ… kwestii hipotetycznego kryzysu nieplanowanej ciąży swojej nastoletniej córki (lub dziewczyny nastoletniego syna). Oto fragment tekstu Jonathana:

 

Jako rodzice, wszyscy mamy nadzieje i marzenia zwiÄ…zane z naszymi dziećmi. Przede wszystkim wierzymy, że gdy dorosnÄ…, bÄ™dÄ… szczęśliwe, Å›wiadome swojej wartoÅ›ci, zdolne do pewnego kroczenia drogÄ… w wielowymiarowym Å›wiecie życia zawodowego, rodzinnego i budowania relacji osobistych. Z pewnoÅ›ciÄ… nie życzymy swoim dzieciom nieplanowanej ciąży zakoÅ„czonej aborcjÄ…. Niemniej jednak może siÄ™ zdarzyć, że gdy nasza córka lub dziewczyna naszego syna zajdzie w ciążę, bÄ™dziemy czuli pokusÄ™ bÄ…dź presjÄ™ ku temu, by doradzać aborcjÄ™.

 

Bywa, że sama ewentualność niechcianej ciąży stanowi przerażajÄ…cÄ… perspektywÄ™; jednak przedyskutowanie tego  tematu zawczasu, nim potencjalny kryzys w ogóle mógÅ‚by nastÄ…pić, pomoże rozwiać lÄ™k i zmartwienia. Pomoże również spojrzeć na sytuacjÄ™ w innym Å›wietle. Dodatkowo wyjaÅ›nienie pewnych mitów na temat antykoncepcji sprawi, że rodzice bÄ™dÄ… mogli w porÄ™ udzielić swoim dzieciom dobrych porad, a przez to zwiÄ™kszyć ich szanse na unikniÄ™cie nieplanowanej ciąży w przyszÅ‚oÅ›ci.

 

Natomiast jeÅ›li w ogóle nie podejmie siÄ™ tematu nieplanowanej ciąży nastolatkowie mogÄ… Å‚atwo wyjść z zaÅ‚ożenia, że ich rodzice w chwili kryzysu nie bÄ™dÄ… chcieli zaoferować im wsparcia. To przeÅ›wiadczenie, w poÅ‚Ä…czeniu z naturalnÄ… w ich wieku tendencjÄ… do ukrywania swoich relacji oraz do dziaÅ‚ania w tajemnicy, może spowodować, że ciężarna nastolatka poczuje siÄ™ zmuszona do podjÄ™cia decyzji w izolacji. Dzieci wychowujÄ…ce siÄ™ w domach, w których rodzice wyrażajÄ… negatywne poglÄ…dy na temat seksu przedmałżeÅ„skiego (lub sÄ… przeciwnikami aborcji), mogÄ… bać siÄ™ osÄ…du i potÄ™pienia ze strony rodziców i ulec pokusie ukrycia ciąży poprzez dokonanie aborcji w tajemnicy.

 

Szczególnie wrażliwość na tÄ™ ostatniÄ… sytuacjÄ™ jest niezwykle ważna. W skrajnych przypadkach w sytuacji stwierdzenia nieplanowanej ciąży zdarzajÄ… siÄ™ nawet samobójstwa nastolatków w tym również z tzw. „dobrych”, czy „wierzÄ…cych” domów. W dalszej części broszury autor  dzieli  siÄ™ pewnymi praktycznymi wskazówkami pomagajÄ…cymi utrzymywać otwarty kanaÅ‚ komunikacji miÄ™dzy rodzicami a ich nastoletnimi dziećmi w trakcie caÅ‚ego okresu ich dorastania. W koÅ„cu mówi też jak zareagować, gdyby pomimo wszystkich naszych rozmów i dobrego podejÅ›cia wychowawczego doszÅ‚o jednak do ciąży kryzysowej naszego nastoletniego dziecka.

​

 

Ojcowie nastolatek w ciąży

 

Powróćmy teraz do tematu powoÅ‚ania mężczyzny, w tym szczególnej roli ojców. Ponownie oddajmy gÅ‚os Jonathanowi Jeffesowi:

 

"Ciąża kryzysowa stanowi trudny okres dla wszystkich zaangażowanych, jednakże ojcowie mogÄ… w nim odegrać wyjÄ…tkowÄ… i cennÄ… rolÄ™. Jednakże niezbÄ™dne jest z ich strony zrozumienie różnic pomiÄ™dzy typowo mÄ™skim i typowo żeÅ„skim sposobem komunikowania siÄ™ w sytuacji kryzysu.

 

Z punktu widzenia nastolatki w ciąży, podczas pierwszej rozmowy z rodzicami, a zwÅ‚aszcza z ojcem - najważniejsza jest ich pierwsza reakcja. W sytuacji ciąży kryzysowej kobieta może zinterpretować reakcjÄ™ neutralnÄ… jako nieprzychylnÄ… kontynuowaniu ciąży. Reakcja ojca może również wywrzeć olbrzymi wpÅ‚yw na to jak ona bÄ™dzie postrzegać przyszÅ‚ość. Dla wiÄ™kszoÅ›ci ojców pierwszÄ… i najbardziej instynktownÄ… reakcjÄ… bÄ™dzie gniew i frustracja. Aby jednak córka mogÅ‚a poczuć siÄ™ zachÄ™cona do kontynuowania ciąży, najbardziej pomocnÄ… reakcjÄ… na wieść o ciąży bÄ™dzie bezwarunkowa akceptacja i wsparcie.

 

Wiadomość o ciąży caÅ‚kowicie zmienia nie tylko sytuacjÄ™ nastolatki, ale również caÅ‚ej rodziny. Psychika nastolatki jest w tym momencie bardzo krucha i prawdziwÄ… pomocÄ… bÄ™dzie w takiej chwili ochrona i przywództwo. I tak jak nie oznacza to zmuszania jej do aborcji „dla jej wÅ‚asnego dobra”, tak też nie oznacza to przymuszania jej do urodzenia dziecka. Oznacza natomiast zaoferowanie bezwarunkowej miÅ‚oÅ›ci i wsparcia - bez wzglÄ™du na to co ona postanowi. Bezwarunkowa akceptacja stwarza przestrzeÅ„ prawdziwej wolnoÅ›ci wyboru dla nastolatki i chroni jÄ… przez wrażeniem jakoby aborcja byÅ‚a jej jedynym wyjÅ›ciem.

 

Jedna z kobiet które uczestniczyÅ‚y w naszym kursie poaborcyjnym, a która byÅ‚a szczególnie mocno zraniona poprzez aborcjÄ™ powiedziaÅ‚a: „MiaÅ‚am siedemnaÅ›cie lat gdy powiedziaÅ‚am ojcu, że jestem w ciąży. „– JesteÅ› do niczego – odpowiedziaÅ‚ – BÄ™dziesz pewnie teraz musiaÅ‚a sobie zaÅ‚atwić aborcjÄ™.”

​

MiaÅ‚oby to dla niej tak wielkie znaczenie gdyby powiedziaÅ‚ na przykÅ‚ad: „Chociaż życie nie potoczyÅ‚o siÄ™ zgodnie z naszymi planami i nadziejami, to jednak przejdziemy przez to razem. A ja jestem bardzo dumny z ciebie, ponieważ uważam, że bÄ™dziesz wspaniaÅ‚Ä… matkÄ….”

​

Zatem kluczowym zadaniem ojca jest afirmacja córki w ciąży oraz wspieranie jej w caÅ‚ym procesie decyzyjnym. Ważne jest, by miaÅ‚a możliwość sama podjąć decyzjÄ™ po peÅ‚nym przeanalizowaniu dostÄ™pnych jej opcji, a jeÅ›li potrzeba to z pomocÄ… doÅ›wiadczonego doradcy rodzinnego."

​

 

Najważniejsze wydarzenie dla ojców w roku 2017

 

W koÅ„cu chciaÅ‚bym też zachÄ™cić wszystkich ojców do poważnego rozwijania swojego „ojcowskiego warsztatu”. W tej dziedzinie mamy w naszym kraju prawdziwe bogactwo źródeÅ‚ wsparcia i inspiracji. PozwolÄ™ sobie tutaj wspomnieć o jednym z nich. Inicjatywa Tato.net, jaka niezwykle dynamicznie rozwija siÄ™ od paru lat jest z pewnoÅ›ciÄ… jednÄ… z najlepszych „przestrzeni warsztatowych” dla ojców. W caÅ‚ym kraju dziaÅ‚ajÄ… lokalne kluby tato.net do których warto siÄ™ przyÅ‚Ä…czyć. Aktualnie najważniejsze jednak wydaje mi siÄ™ zaplanowane na 30 wrzeÅ›nia Forum Tato.net w Warszawie. Wydarzenie to gromadzi okoÅ‚o tysiÄ…ca mężczyzn – ojców – zdeterminowanych do tego wypeÅ‚nić swoje mÄ™skie i ojcowskie powoÅ‚anie. W wydarzeniu tym zwykle bierze udziaÅ‚ wiele znanych osób. W ubiegÅ‚ym roku swym ojcowskim doÅ›wiadczeniem dzieliÅ‚ siÄ™ miedzy innymi Krzysztof HoÅ‚owczyc. Teraz swój udziaÅ‚ zadeklarowali miÄ™dzy innymi: Marek Zaremba (Kulinare  – Gotuj zdrowo!), Marek KamiÅ„ski (polarnik), Dariusz Kamys (Kabaret Hrabi), MichaÅ‚ Lorenc (kompozytor). Na pewno warto  zasiÄ™gnąć bliższych informacji na temat tej inicjatywy oraz zgÅ‚osić swój udziaÅ‚ w tegorocznym Forum (co można zrobić poprzez stronÄ™ www.tato.net).

 

​

bottom of page