Co dzieje się po aborcji?

Jak zrozumieć istotę problemu aborcji
i jak Kościół może odpowiedzieć na ten problem
w pokorze, ze współczuciem i zrozumieniem. 

program konferencji

 
10:00 - 11:30    Jonathan Jeffes
                           - Dlaczego tak trudno rozmawia się o aborcji?
11:30 - 11:45    przerwa kawowa
11:45 - 13:00    S. Małgorzata Słomka - w wywiadzie Anny Pęcak
                           - Od sowieckich gułagów po problemy kobiet XXI wieku.
13:00 - 14:00    przerwa obiadowa
14:00 - 15:00    Jonathan Jeffes
                          - Jaką przyjąć strategię, aby skutecznie pomagać innym?
15:00 - 15:15    przerwa
15:15 - 16:30    sesja interaktywna - pytania i odpowiedzi
16:30 - 17:00    przerwa 
 
17:00 - 17:30    spotkanie dodatkowe dla przedstawicieli wspólnot
19:00 - 20:00    Otwarte spotkanie modlitewne
                           (słowo wstępne Jonathan Jeffes)
 

Opisy sesji

opis sesji 1   - Dlaczego tak trudno rozmawia się o aborcji?

Dlaczego tak trudno rozmawia się o aborcji? Jak chrześcijanie mogą rozumieć ten problem i jak podejmować dyskusję nie obrażając innych?

 

W społeczeństwie które postrzega aborcję w kategoriach zwycięstwa praw kobiet, stanowisko przeciwne bywa nieakceptowane jako przejaw zacofania. W rezultacie aborcja stała się trudnym tematem, wokół którego panuje niezręczna cisza zarówno w znacznej części społeczeństwa jak i kościoła. W swoim wystąpieniu Jonathan Jeffes zdradzi, co kryje się za tą ciszą i przedstawi alternatywne podejście do problemu - podejście oparte na zrozumieniu tego, co dzieje się z kobietami po aborcji. Ta perspektywa pozwoli głębiej zrozumieć problem i sprawi, że wierzący będą mogli zareagować w chrześcijańskim duchu, czyli ze współczuciem i troską, a nie z pozycji osądu i potępienia.

^ ^ ^ ^ ^

 

opis sesji 3 - Jaką przyjąć startegię, aby skutecznie pomagać innym?

Aborcja jest legalna na Zachodzie od ponad 40 lat. Mimo tak długiego czasu chrześcijańskie organizacje pro-life i kościoły wciąż nie znalazły skutecznego sposobu na przekonanie społeczeństwa o destrukcyjnych skutkach aborcji. Dlaczego ich działania nie mają większego wpływu na nasza kulturę? W tym wystąpieniu Jonathan Jeffes nakreśli skuteczną strategię działania na rzecz przemiany społecznej w tej dziedzinie.

  • Jaka powinna być nasza wizja?

  • Jakie fakty powinniśmy znać i co rozumieć na temat tych którzy zdecydowali się na aborcję i na temat powodów jakie nimi kierowały?

  • Jaką metodologię możemy zastosować? Einstein powiedział: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów"

  • Czego możemy nauczyć się z tradycyjnych działań organizacji pro-life podejmowanych na przestrzeni ostatnich 40 lat?

  • Jaką powinniśmy przyjąć strategię działania na rzecz skutecznej przemiany społecznej w tej dziedzinie?

 

W tej sesji Jonathan przedstawi także koncepcję „Just Culture” rozwiniętą w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym. Czy przyjęte w lotnictwie sposoby reagowania na błąd człowieka mogą nauczyć nas dobrego i skutecznego podejścia do problemu aborcji w naszych kościołach - podejścia przenikniętego duchem pokory, współczucia i zrozumienia?

^ ^ ^ ^ ^

 

opis sesji 4 - Pytania i odpowiedzi

 

Podczas dyskusji na temat aborcji stale powracają trudne pytania odnoszące się do skrajnych sytuacji lub skomplikowanych problemów z dziedziny etyki medycznej. Jak powinniśmy na nie reagować? W trakcie tej sesji Jonathan podejmie takie trudne kwestie, jak aborcja w sytuacji gwałtu lub stwierdzonej deformacji płodu. Będzie promował skuteczną strategię prowadzenia publicznych dyskusji na temat aborcji w kontekście kościoła, na przykład podczas kazań lub spotkań modlitewnych.

 

Pytania bedzie można zadawać w trakcie konferencji (również anonimowo na kartkach) lub w dowolnym momencie poprzez formularz kontaktu na stronie internetowej.

^ ^ ^ ^ ^

 

seja wieczorna - otwarte spotkanie modlitewne

W trakcie tego spotkania będziemy modlić się o to, by Bóg swą nadnaturalną mocą wsparł nas w naszej pracy na rzecz uzdrowienia i odnowienia osób, których życie zostało złamane decyzją aborcyjną. Modlić się będziemy także o to, by wszyscy ludzie młodzi w naszym kraju zostali zawczasu ochronieni przed decyzjami których mogliby w przyszłości żałować. 

Na to spotkanie zapraszamy wszystkich - wstęp jest wolny.

^ ^ ^ ^ ^