top of page

Powrót i odnowa w Sejmie RP - 25 kwietnia 2017

 

spotkanie z Jonathanem Jeffesem jakie odbyło się w ramach

Parlamentarnego ZespoÅ‚u na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej

(tłum. Damian Dekowski)

 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=A64E92AAA6308CE5C1258102003A4DA3#

Rozmowy Niedokończone w TV TRwam
z udziałem Aliny Ciechanowskiej,
Anny Jazowieckiej i Damian Dekowskiego

Rozmowy Niedokończone w TV TRwam
z udziaÅ‚em z Jonathana Jeffesa

(tłum. Damian Dekowski)

audycja Rozmowy NiedokoÅ„czone z Radia Maryja 
z udziaÅ‚em z Jonathana Jeffesa
(tłum. Damian Dekowski)

pobierz plik mp3

S. M. SÅ‚omka i A.P
S. MaÅ‚gorzata SÅ‚omka w rozmowie z AnnÄ… PÄ™cak zaprasza na konferencjÄ™ do Warszawy (15.10.2016)

A. P.   Witajcie! WspiÄ™liÅ›my siÄ™ na sam szczyt góry, która nazywa siÄ™ Obidza.

​

M. S. ​  W beskidzie sÄ…deckim...

​

A. P.    W beskidzie, w okolicach Piwnicznej. I przyjechaliÅ›my tutaj po to, żeby porozmawiać chwilÄ™ z siostrÄ… MaÅ‚gorzatÄ… SÅ‚omkÄ…. Siostra pracuje w domu rekolekcyjnym sióstr miÅ‚osierdzia Å›wiÄ™tego Wincentego a Paulo.  Ale nie chcieliÅ›my rozmawiać o Piwnicznej. ChcieliÅ›my chwilÄ™ poopowiadać o tym, co siostra robiÅ‚a wczeÅ›niej, zanim siostra przyjechaÅ‚a do Piwnicznej. Gdzie siostra byÅ‚a wczeÅ›niej?

​

M. S. ​  W 2005 roku wyjechaÅ‚am do sÅ‚użby w Magadanie - to jest teren KoÅ‚ymy - i tam sÅ‚użyÅ‚am ludziom, którzy przeżyli Å‚agry stalinowskie. No i to byÅ‚ taki najpiÄ™kniejszy czas w moim życiu. 

​

A. P.   ByÅ‚a tam siostra 10 lat. ProszÄ™ powiedzieć na czym polegaÅ‚a ta posÅ‚uga.

​

M. S. ​  GÅ‚ównÄ… pracÄ… sióstr szarytek w Magadanie byÅ‚a pomoc osobom starym i chorym, które przeżyÅ‚y Å‚agry i nie mogÅ‚y wrócić do swoich krajów. Zostali na tym terenie i tam przeżywajÄ… swojÄ… starość i odchodzÄ…. Dlatego siostry pojechaÅ‚y tam do posÅ‚ugi duchowej i też medycznej, ponieważ w mieÅ›cie nie ma hospicjum, jest tylko jeden szpital, wiÄ™c ludzie wymagali pomocy po domach. No i to jest wÅ‚asnie nasz charyzmat. ByÅ‚yÅ›my tam dzisięć lat, a teraz jest tam nowa ekipa sióstr. 

​

A. P.  Co dla siostry byÅ‚o najważniejszym doÅ›wiadczeniem z tamtego czasu. 

​

M. S. NajpiÄ™kniejsze moje doÅ›wiadczenia dotyczÄ… dwóch rzeczywistoÅ›ci. Pierwsza, to rzeczywistość przejÅ›cia. PrzejÅ›cia z jednego wymiaru Å¼ycia do drugiego. I najwiÄ™kszÄ… mojÄ… radoÅ›ciÄ… byÅ‚o towarzyszenie ludziom, którzy umierali. A Å›mierci na KoÅ‚ymie byÅ‚y trudne. Bo życie tych ludzi byÅ‚o bardzo ciężkie. W niewolniczych warunkach pracowali prawie caÅ‚e życie, w kopalniach i czÄ™sto odchodzili bez przebaczenia, bez pojednania z Bogiem i z pytaniami, na które nie byÅ‚o odpowiedzi. ByÅ‚am w tym z nimi. ByÅ‚y też Å›mierci piÄ™kne, ludzi, którzy kochali, którzy potrafili ocalić swoje czÅ‚owieczeÅ„stwo, swojÄ… miÅ‚ość, którzy potrafili odchodzić nawet z dziÄ™kczynieniem za to życie. Być z nimi i cieszyć siÄ™ - to byÅ‚a moja ogromna radość, ale też ogromne duchowe przeżycie. I drugie, takie mocne doÅ›wiadczenie, to byÅ‚o towarzyszenie kobietom, które cierpiaÅ‚y  z powodu depresji poaborcyjnej. A kiedy odkryliÅ›my, jak ogromne iloÅ›ci aborcji byÅ‚y dokonywane w czasach Å‚agrów zdecydowaliÅ›my siÄ™ na to, by w jakiÅ› sposób pomóc tym kobietom. Przez pięć lat prowadziÅ‚am tam rekolekcje "Winogradnik Racheli", które miaÅ‚y za zadanie pomagać w poradzeniu sobie z tym problemem, z tym cierpieniem. 

​

A. P. Czy z siostry konkretnego doświadczenia wynika to, że przejście takich rekolekcji to realna pomoc? Czy widziała siostra faktycznie zmiany w tych osobach?

​

M. S. W tych warunkach w jakich ja pracowaÅ‚am, w jakich ja byÅ‚am, to byÅ‚a jedyna możliwa pomoc. Pomoc duchowa, w formie modlitwy, w formie rekolekcji, ponieważ nie byÅ‚o w mieÅ›cie ani psychologów, ani terapeutów, wiÄ™c to, co mogliÅ›my zrobić jako koÅ›cióÅ‚, to pomóc im w sposób duchowy. I widziaÅ‚am, jak kobiety radziÅ‚y sobie z tym cierpieniem, z brakiem przebaczenia sobie, z gniewem, jak mogÅ‚y przeżyć spotkanie ze swoim dzieckiem, nadać jemu imiÄ™, tożsamość, jak mogÅ‚y go oddać potem w rÄ™ce Boga. I to byÅ‚o piÄ™kne. 

​

A. P. Bardzo dziÄ™kujÄ™, siostro. To jest krótki fragment tematu, który poruszymy w październiku w Warszawie. Tam bÄ™dziemy rozmawiać o tym, jak można pracować, jak można wspierać i realnie pomagać osobom, które doÅ›wiadczajÄ… - tak jak to siostra okresliÅ‚a - depresji poaborcyjnej. I tam też siostra trochÄ™ wiÄ™cej opowie o swoim doÅ›wiadczeniu z Magadanu, doÅ›wiadczeniu spotkania z kobietami. Serdeczenie zapraszamy. 

​

M. S. Zapraszamy.

​

​

bottom of page